• Diğer

Viranşehir

“Viranşehir’in Tek Özbek’iyim”

Tek sermayesi taşınabilir seyyar arabası olan ve yıllar önce Afganistan’daki iç savaştan Türkiye’ye sığınan Özbek Nurettin'in serüveni.

“Viranşehir’in Tek Özbek’iyim”

Okunma: 712

3 Ocak 2019 13:01
-A

+A Viranşehir’de yıllardır Özbeklere ait yöresel kıyafetleri seyyar bir tezgâhta satan Nurettin Atakan “Viranşehir’in tek Özbek’i sayılırım” Viranşehirlileri ve Viranşehir’i çok seviyorum onlarda beni seviyorlar Özbek olmamdan dolayı bana ilgi gösteriyorlar.  Fakir işi yapıyorum” dedi.

Çocukluğundan itibaren hammaddesi deri olan yelek, patik ve bere satan 4 çocuk babası 41 yaşındaki Özbek Nurettin Atakan her şeye rağmen halinden memnun olduğunu ve tüm insanları çok sevdiğini aktardı.

Afganistan Özbeklerinden olan Nurettin Atakan 1980’li yıllardaki Afganistan’daki iç savaştan dolayı Türkiye’ye geldiğini belirti. Türkiye’de büyüdüğünü ve Türkiye’nin kendilerine çok iyi davrandıklarını aktaran Atakan, “ikametim Ceylanpınar’da burada yaklaşık 1000 hanemiz var. Zaten Özbekler Türkiye’nin birkaç yerinde belirgindir. Ağırlıklı olarak Zeytinburnu ve sırasıyla Ceylanpınar, Hatay Kars ve Ordu da ikamet ediyorlar” ifadelerini kullandı.


Viranşehir’in tek Özbek’i olmasını yıllar önce Viranşehir’de okumasına ve ondan sonra Ceylanpınar’da oturmasına rağmen her ay ortalama olarak 15 gün Viranşehir’de seyyar arabasında yelek, patik ve bere satmasına bağlayan Atakan, “ Viranşehir’i Ceylanpınar’dan daha çok severim. Birçok il ve ilçeye haftalık ve günlük seyyar arabamla gidiyorum ama ağırlıklı daha çok Viranşehir’deyim Viranşehir bana iyi geliyor. Viranşehir’de ikamet eden Özbek yok zannedersem” şeklinde konuştu.


Atakan, babasının yelek, patik ve berelerin hammaddesi olan deri sattığını ve kendisinin de yıllardır seyyar satıcılık yaparak geçimini sağladığını eşi ve çocuklarının da destek çıktığını belirterek şöyle konuştu. “ben genelde ürünlerimi satışa sunarım. Evde imalat makinamız var. Eşim ve çocuklarım evde uğraşırlar. İstanbul’dan hammaddeyi dolarla alıyorum. Üretip ve satıyoruz. Yaz aylarında ise Rusya’ya satış yapıyoruz. Genelde maddi durumu düşük olan insanlar benden alışveriş yaparlar. Biz fakir işi yapıyoruz. Şükürler olsun kimseye muhtaç olmadan geçimimizi sağlıyoruz.

Röportajını yaptığımız Atakan son olarak deriden yaptığı Özbek yöresine ait şapkasını ise bizlere hediye etti.

Haber, Fotoğraf; Fatih GÜLTEKİN


 
 
 
 
 
 
           
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku