• Diğer

Viranşehir

BELEDİYE TARİHİ DİKMELERİ YENİDEN CANLANDIRIYOR

Viranşehir'de bulunan ve tarihi milat öncesine dayanan Ortaoganel Tapınaklarının kalıntıları olan Dikmeler, belediye tarafından başlatılan çalışmalar ile yaşatılacak. Tarihin zihinlerde diri tutulması ve yaşatılması amacıyla Şehit Ahmet Oktay Günak Parkında Dikmelerin maketti yapılıyor.

BELEDİYE TARİHİ DİKMELERİ YENİDEN CANLANDIRIYOR

Okunma: 1921

16 Ocak 2018 14:34
-A

+A

Viranşehir ile özdeşleşen ve ilçenin sembolü haline gelen tarihi eserin tek kalıntısı ise Hürriyet mahallesindeki yerini koruyor. Dikmeler açık hava müzesinde tarihi göz önüne seriyor.

İlçenin sosyal ve tarihi dokusunu göz önünde bulunduran Viranşehir Belediyesi çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tarihi eserlerin korunması için çalışma yürüten belediye yakın tarihe kadar var olan ancak son zamanlarda yıkılan eserleri zihinlerde canlandırılıyor. Bu amaçla Tarihi dikmelerin 4 adedi için çalışma başlatıldı.

İlçenin Yenişehir mahallesinde bulunan ve Şehit Ahmet Oktay Günak'in isminin verildiği parka Dikmelerin  maketi yapılıyor. Orjinalinden esinlenerek yapılan maketler kısa bir sure sonra açılışı yapılarak parkta yerini alacak. Halkın tarihini  bilmesi ve tarihi eserler hakkında bilinçlendirme amacıyla yapılan çalışma ile tarihine yolculuk yapılacak.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku