• Diğer

Viranşehir

Bir Ağaç ve Bir İnsan

Bir Ağaç ve Bir İnsan Tek gövdesi olan, beslenmeyi ana ve yan köklerden alan odunsu bitki türüne ağaç denir.

Bir Ağaç ve Bir İnsan

Okunma: 789

10 Temmuz 2018 10:47
-A

+A

Ağaçlar topluluğuna ise orman denilmektedir. Ormanlar yeşilliğin sembolü, oksijenin ana merkezidir. Ormanlar sayesinde doğal çevrede düzen kurulur. Çünkü ormanlar, erozyonu ve seli engellediği gibi rüzgârların etkisini de azaltırlar. Ayrıca bir ülkenin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını da sağlarlar.

Kâğıt, defter, kalem, kitap ve ahşaptan tutun insanın temiz havayı soluması için oksijenin varlığına kadar, tüm bunlar ormanlar, hatta ağaçlar sayesinde oluşmaktadır. İşin özü ağaç olmadan ormanlar, ormanlar olmadan da yaşamın bir anlamı olmaz. Bu nedenle ormanlar en önemli bitki türü olarak görülmektedir.

Ne yazık ki, bilinçsiz bir şekilde ağaçların kesildiği ve yok olmaya çalışıldığı da görülmektedir. Bu durum ise bir ülkenin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Çünkü ağaçlar ormanı, ormanlar da kalem, kâğıt, defter ve kitap gibi faydalı birçok maddeyi oluşturur. Bu maddeler ise bilinçli bir ailede yetişen çocukların geleceğini oluşturur.

Kısacası aydınlık geleceklerin nesillerini ormanlar ve bilinçli alileler yetiştirmektedir. Ormanların zarar görmesi, aslında bir ülkenin geleceğinin karanlığa itilmesi demektir. Bilinçli olmayan bilinçsiz ailelerin varlığı ise daha bir tehlike oluşturmaktadır. Çünkü hem ağaç ve ormanlar hem de çocuk ve toplumlar zarar görebilmektedir.

Peki, ağaç olmadan orman olur mu? Tabi ki de hayır. Çünkü ormanların varlık sebebi ağaçlardır. Yani birden fazla ağacın bir arada toplanmasıyla ormanlar oluşur. Tıpkı bir toplumu oluşturan çekirdek aileler gibi. Aileyi önemli kılan unsur bireydir. Bireyleri önemli kılan unsur ise aile eğitimidir.

Ailedeki eğitim, bireyin geleceğini belirleyen temel bir aşamadır. Aile eğitimi ise bilinçli ve bilinçsiz olmak üzere ikiye ayrılabilir. Bilinçli eğitim, toplumun sorunlarını ve doğanın önemini bilen ve araştıran ailelerin, çocuklarını bu tür sorun ve önemler karşısında nasıl bir yol izlemesi gerektiğini aşılayan süreçtir.

Bilinçsiz eğitim ise, çocukların gelişigüzel büyütülmesi ve onların hem topluma hem de doğaya karşı sorumluluklarının aşılamaması sürecidir. Yani ağaçların kesilmesi, çocukların öldürülmesidir. Bilinçsiz eğitim, gelecek aydınlıkların karanlık diyarlarıdır. Bilinçsiz eğitim GİZEM, LEYLA ve EYLÜL’LER gibi nice küçücük çocukların yok olma sebebidir.

Unutmayalım ki, ilk eğitim ailede başlar ve sonrasında topluma yansır. Yazımı, doğanın önemi ile ilgili Kızılderili bir atasözüyle ve çocuk önemine değinen Albert Einstein’in bir sözüyle bitirmek istiyorum; Kızılderililer der ki; “Doğa, bize atalarımızdan kalan bir miras değil, çocuklarımıza bırakacağımız bir emanettir.” Einsten ise; “Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler hiçtir.” Bu nedenle doğaya ve çocuklara sahip çıkmak ve onları korumak en temel görevlerimizdendir...


Öğretim Elemanı Cihan DABAN Selçuk Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku