• Diğer

Viranşehir

Eğitime sil baştan... Lise de sınıfta kalma geri geldi!

Eğitim sisteminde yine değişikliğe gidiliyor. Zorunlu hale getirilen liselerde sınıfta kalma yeniden hayata geçiriliyor. Eğitime yine format atılıyor.

Eğitime sil baştan... Lise de sınıfta kalma geri geldi!

Okunma: 510

15 Ocak 2020 09:30
-A

+A

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından 2019 yılında başlatılan köklü değişiklikler 2020'de de devam ediyor. En önemli değişiklikler liselerde meydana geliyor. Yeni model 2020 yılının eylül ayından itibaren 9'uncu sınıftan başlayarak kademeli olarak 12'nci sınıfa kadar uygulanacak.

SINIFTA KALMA GERİ GELİYOR!

Milli Gazete'de yer alan habere göre AK Parti hükümeti zamanında kaldırılan lisede kalma 2020 yılında yeniden geri geliyor. Yeni yılda her dersten ayrı ayrı 50 puan ortalamasını tutturamayan öğrenciler dersten kalacak. Üç zayıfla sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. Ancak o dersleri üst sınıfta verme zorunluluğu olacak. Öğrenci gerekiyorsa ikmale kalacak, dersini okulda veya uzaktan eğitimle alacak.

 

 

DERS SAYISI AZALACAK

Yeni lise modelinde varolan haftalık 40 saat ders korunacak. Liselerin tüm kademelerinde ders süresi yine 40 saat olacak. Ancak Akademik Gelişim Programı(AGEP) adıyla bütüncül bir yapıya kavuşturulan akademik dersler Anadolu Liseleri için 9-11'inci sınıflarda haftalık 35, 12'nci sınıflarda ise 24 ders saati olarak planlandı. Geri kalan saatlerde öğrenciler atölye çalışmaları yapacak.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku