• Diğer

Viranşehir

Esnafın bayram mesaisi başladı

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala esnafta hareketlilik başladı. Durgun bir sezon geçiren esnaf, Bayram öncesi satışlarını artırmayı hedefliyor. Vatandaş ise bütçesine uygun alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Esnafın bayram mesaisi başladı

Okunma: 41817

21 Haziran 2017 17:19
-A

+A

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala çarşıda hareketlilik yaşanmaya başladı. Vatandaş, bayramlık kıyafetlerini almak için çarşı ve pazarlara gidiyor. Vatandaş, Ramazan Bayramı öncesi alışverişini yapmak için mağazalara akın ediyor. Esnaf ise Bayram öncesi satışlarını artırmayı hedefliyor. Her bütçeye uygun kıyafetler, müşterilerin hizmetine sunuldu. Esnafın bir kısmı işlerinin iyi gittiğini dile getirirken; bir kısmı ise piyasada durgunluk yaşandığını belirtiler.
Konuya ilişkin mikrofonlarımıza konuşan esnaflardan Nuri Benzer, işlerinin iyi gittiğini belirterek, esnafın haline şükretmesi gerektiğini vurguladı. Her bütçeye uygun satışlarının olduğunu dile getiren Benzer, esnafın vatandaş ile güzel bir iletişim kurmasın gerektiğini de aktardı. Genel itibari ile piyasada bir durgunluk olduğunu fakat bayram nedeniyle durgunluğun biteceğini aktaran Benzer, daha sonra şunları kaydetti: “Çetin bir kış mevsimi geçirdik ve tekstilde sezon ister istemez uzadı. Böyle olunca sektörde bir daralma oldu ama bu daralma aşılıyor. Bayram bunun en güzel göstergesi. Bayram sonu da hareketin devam edeceğine inanıyoruz. Çünkü müşteri, güler yüz ve kaliteli hizmet ister. Bizim için her bayramda aynı. Halimize şükrediyoruz. Şükrü, hiçbir esnaf kardeşimiz de dilinden düşürmesin. İçte ve dışta birçok hain ile uğraşıyoruz. Bunlara inat ayakta kalabilmenin yollarını arıyoruz. İşlerin çok iyi olduğu söylenemez fakat çok kötü de denilemez. Bayram heyecanı en fazla, çocuklarda yaşanıyor. Bütün ürünlerimizin üzerinde de fiyatları yazar. Her bütçeye uygun giysi bulunur” açıklamalarını yaptı.

Bayram hareketliliği yaşanmıyor

Bir diğer esnaflardan mağaza sahibi Aslan Gönül ise işlerinin durgun olduğunu ifade etti. “Bayramlardan önce büyük bir hareketlilik olurdu. Yıllar geçtikçe bu hareketlilik azalıyor” diyen Durgun, “Şükür etmek önemli. Ama yaşanan sıkıntılar da var. Bir ara dolarda yaşanan inişler çıkışlar bizleri etkiledi.  Her bayram bir önceki bayramı arar olduk. Bayramların da eski tadı kalmadı. Bayramdan bir hafta 10 gün önce dükkânımız dolardı. İnsanlar mutlu bir şekilde kendine kıyafet bakardı. O günleri özler olduk. Ama bu bayram hareketliliği ile kavuşmayı arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.
Bayram öncesi alış verişe çıkan vatandaşların ekonomik nedenlerden dolayı pek alış veriş yapmadığını belirten esnaf çoğunluğu, ekonomik nedenlerden dolayı yeterli alış veriş yapılmamasının, kendilerini olumsuz etkilediğini dile getirdiler.
Bayramdan önce yaşadıkları durgunluktan dolayı umutlarını Bayrama bağladıklarını belirten esnaflar, daha önceki bayramlarda çifte bayram yaşadıklarını, fakat bu bayramda bekledikleri hareketliliğin yaşanmadığını söyledi.
Geçmiş yıllarda bayrama sayılı günler kala tezgâhların müşteriler ile dolduğunu ifade eden Esnaflar, bu bayram öncesi işlerinin durgun olduğunu söyleyerek, son yıllarda Ortadoğu’da yaşanan olumsuzluklar ister istemez burada ki esnafları da etkilediğini ifade etti

Kaynak : HABER FOTO TUBA GÖK

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku