• Diğer

Viranşehir

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İLÇE MÜDÜRÜ DR SİRAÇ YOLCU UYARDI

Viranşehir’de hasat mevsiminin başlaması ile birlikte sıklaşan anız yakma vakaları üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dr Siraç Yolcu bir açıklama yaptı.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İLÇE MÜDÜRÜ DR SİRAÇ YOLCU UYARDI

Okunma: 468

10 Haziran 2019 09:09
-A

+A

 Anız yakma vakalarının yaygınlaşması üzerine her gün onlarca şikayet aldıklarını belirten Yolcu, anız yakmanın suç  olduğunu ve araziye zarar verdiğini kaydetti.
 
Yanan anızların hem çevreye, hem hayvanlara hem de toprağa çok büyük zararlar verdiği ifade eden Yolcu yaşanan bu zararlardan ötürü anız yakmanın yasaklandığını söyledi.
 
Konu ile ilgili Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün anız yakma ile ilgili uyarıları ve yakanlar hakkında para cezası uygulanacağı yönündeki tebligatı hatırlatan Yolcu Viranşehirli çiftçilerin anız yakmama konusunda daha duyarlı olmaya davet etti.
 
ANIZ  YAKMANIN ZARARLARI
 
 Değerli Çiftçiler;
 
Modern tarım tekniğinde anızı yakmak son derece yanlış bir yöntemdir. Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmek mümkün değildir. Anız yakmakla doğan zararları sıralarsak konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.
 
Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Bu durum toprakları daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma getirmektedir.
Sap ve Anızların Yakılması ile bitki büyümesini teşvik  eden karbon (C) ve azotun (N) kaybı da artmaktadır. Mesela  bir dönüm arazide 300 kğ. Sap yandığında 1,5 kğ Saf azot kaybı meydana gelmektedir. Bu miktar ise ancak 7 kğ şeker gübresi dediğimiz Amonyum sülfat ı araziye vererek yeniden kazanabilir.
Anız yakmanın diğer bir zararı toprak yüzeyinde bulunan küçük canlıları öldürmesidir. Oysa toprakta bulunup gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve HUMUS dediğimiz şekle dönüşür. Yapılan araştırmalarda ;  anız yakma ile küçük canlıların mikro organizmaların %70 inin zarar gördüğü bunun da verimi düşürdüğü ortaya konulmuştur.
Anız yakımı ile ilk yılda kök çürüklüğü hastalığında azalma olduğu ancak ikinci yıl bu hastalığın daha da verimi arttığı görülmüştür.
Anızların yakılmasının en önemli zararların birisi de, toprağı su ve rüzgar erozyonuna da hassas bir duruma getirmesidir. Çünkü anız yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller; yüzey akış hızını azaltır, toprağa sızmanı sağlar. Böylece erozyonu önler.
Anızların yakılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasından başka, birçok yararı olan sap saman yok edilmektedir.
Anız yangınları sırasında havanın kirlenmesi yanında, yükselen dumanlar zaman zaman karayollarında görüşü azaltmakta, bu durumda trafik kazalarıyla can ve mal kaybına neden olmaktadır.
Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.
Anız yakımı doğal dengeyi de bozmaktadır. Yangınlar sırasında arazide yaşayan pek çok yaban hayvanı ( kuş, tavşan, tilki, çakal, yılan vs) yuvalarını terk etmekte veya ölmektedir.
 
 
Yukarıda sıralanan zararlardan dolayı:
 
 
 
ANIZ YAKILMASI YASAKLANMIŞTIR.
 
 BU YASAĞA UYMAYANLAR HAKKINDA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR.
 
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ

 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku