• Diğer

Genel

HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir’in hapis cezası onandı

Osman Baydemir hakkında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptığı dönemde polise hakaret ettiği gerekçesiyle verilen 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından da onandı. Baydemir’in de vekilliği “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlaması dolayısıyla düşecek.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir’in hapis cezası onandı

Okunma: 708

6 Nisan 2018 09:04
-A

+A

Dokunulmazlığın kaldırılmasından sonra milletvekilleri hakkında işletilen yargı süreçlerinde kadar haklarında kesinleşen ceza dolayısıyla birçok ismin milletvekilliği TBMM Genel Kurulu’nda anayasa gereği hazırlanan Başbakanlık tezkeresinin okunması dolayısıyla düşürüldü.

Milletvekilliği sona eren isimlerin haklarında kesinleşen cezalarını bugüne kadar genelde devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar ve terörle ilişkili suçlar oluşturdu.

Haklarında kesinleşen cezalar dolayısıyla Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Besime Konca, Ferhat Encü ve İbrahim Ayhan’ın vekillikleri düşürülürken HDP’li Ahmet Yıldırım’ın, 27 Şubat 2018 tarihinde, ilk kez hakaret suçundan milletvekilliği düşürüldü.

“Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla parlamento üyeliğine son verilen Yıldırım, aynı zamanda iktidar partisi genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle vekilliğinin düşürülmesi dokunulmazlığın kaldırılmasının ardından benzer durumda olan haklarında hakaret suçları dolayısıyla fezlekesi olan diğer milletvekilleri için de emsal olabileceği yorumlarına kapı araladı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku