• Diğer

Türkiye

Mevsimlik Göç Başladı Şehir Boşalıyor

Viranşehir’de binlerce mevsimlik işçi iş umudu ile battı illerine göç ediyor. Yaklaşık 200 bin nüfuslu ilçe binlerce vatandaş çapa ve sera işleri amacıyla batı bölgelerinin yollunu tutu.

Mevsimlik Göç Başladı Şehir Boşalıyor

Okunma: 961

6 Mayıs 2017 11:21
-A

+A

 Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte tarımsal alanda yaşanan hareketlilik artarak devam ediyor. Viranşehir’de binlerce mevsimlik işçi iş umudu ile battı illerine göç ediyor. Yaklaşık 200 bin nüfuslu ilçe binlerce vatandaş çapa ve sera işleri amacıyla batı bölgelerinin yollunu tutu.
 
 Her sene bahar mevsimi ile başlayan göç yaz aylarına kadar devam ediyor. Şuan şeker pancarı, soğan ve sebze işleri için yol düşen mevsimlik işçiler, yaz aylarında ise üzüm, kayısı ve fındık, sonbahara doğru ise pamuk toplamak için umut yolculuğuna çıkıyor.
Mevsimlik göç beraberinde bazı sorunları da doğuruyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan sektörde, ‘dayıbaşına’ yüzde 10 komisyon vererek iş bulabilen mevsimlik işçiler arasında binlerce çocukta bulunuyor. Eğitimden uzak kalan çocuklar sağlıksız ortamlarda yaşıyor. Çadır hayatı süren mevsimlik işçiler yazın kavurucu sıcağında tarlada çalışmak durumunda kalıyor.
 
 Bölgede iş sektörlerinin gelişmemesi ve sanayi gücünün olmaması nedeniyle mevsimlik göç ve buna bağlı sorunlar çözülemiyor. Şimdiye kadar bir iyileştirme yapılamayan mevsimlik işçilerin sorunları bölgede yeteri kadar yatırım yapılmayıncaya kadar devam edeceği değerlendiriliyor.
 
 Mevsimlik işçilerin göçü ile birlikte beyin göçüde yaşanıyor. Eğitim çağındaki çocuk ve gençler yeteri kadar eğitim alamıyor. Devamsızlık ve okula geç başlama gibi nedenlerden dolayı bölgeler arası eğitim farkı da yıllardan beri kapatılmayan sorunlar arasında bekliyor.
 
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku