• Diğer

Viranşehir

MISIR'DAKİ İDAM KARARLARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ .

Mısır'da mahkeme aralarında Şehit Esma'nın babası Muhammed el-Biltaci'nin de bulunduğu 75 kişi hakkında idam cezası verdi.

MISIR'DAKİ İDAM KARARLARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ .

Okunma: 737

2 Ağustos 2018 21:07
-A

+A

 
 
"Halkın yüzde 52'sinin oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçilen ve Mısır'ın seçim kazanmış tek meşru Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi 3 Temmuz 2013'te  askeri darbe ile görevinden indirildi ve cunta yönetimi ele geçirdi. Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı Mursi, askeri güçler tarafından gayri meşru bir şekilde tutuklandı. Aradan geçen zaman içerisinde katliamlar yapıldı.   
 
Meydanlarda iradesine sahip çıkan binlerce Mısırlı şehit edildi. Yetmedi, İhvan-ı Müslimin'in faaliyetleri yasaklandı ve yasa dışı ilan edildi.Darbe suçundan yargılanması gerekenler, Mursi'yi ve cunta karşıtlarını yargılamaya başladı. Mısır'daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın, bugün, yeni katliamlara kapı araladığını, ilkesel temelde kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecilerin zulmü bir adım daha öteye götürmeye çalıştıklarını büyük bir kaygı ile takip ediyoruz. İdam kararları Mısır'daki vahşetin tescilidir.
 
Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da, Yemen’de, Bangladeş’te, Afganistan’da, Pakistan,Doğu Türkistan’da aynı coğrafyanın insanları arasına kin ve nefret tohumları ekilmektedir.  Bazen mezhep farklılıkları, bazen etnik farklılıklar kaşınarak bazen de işbirlikçi iktidarların hukuk dışı uygulamaları ile bu coğrafyada kaos ortamları oluşturulmaktadır. Bütün bu süreç hem İslam ülkelerinin her birinde toplumu bir arada tutan bağları koparmaya hem de İslam ülkelerinin ortak bir anlayış etrafında bir araya gelmelerini sabote etmeye yöneliktir.
 
Mısır’da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararlarlarının mutlaka durdurulması gerekir. Başta islam ülkeleri, ve tüm vicdan sahibi ülkelerin bu kanunsuz katliama dur demelidir. İnsan vicdanının yara aldığı günümüzde daha fazla tahribat olmaması, adaletten yana umutların yitirilmemesi adına tüm vicdan sahibi devlet başkanlarını başta Mısır, Filistin- Kudüs, suriye, yemen ve diğer tüm mazlum coğrafyanın yanında olmaya davet ediyoruz. 
 
Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor. İbrahim 42.
 
VİRANŞEHİR SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
 
VİRANŞEHİR DERNEĞİ
Viranşehir Engelliler Derneği
İHH Viranşehir ilçe temsilciliği
TÜGVA Viranşehir
TUDER
Viranşehir Öğrenci Derneği
DİYANET-SEN 
Viranşehir ÖNDER
CAMİ- DER
Eğitim BİR-SEN Viranşehir Temsilciliği
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku