• Diğer

Şanlıurfa

Okul Harçlıkları Çöpten Çıkıyor

Şanlıurfa'da dar gelirli ailelerin çocukları çöp konteynerinde ekmek kavgası veriyor. Yaşları 10 ile 15 arasında değişen çocuklar çöplükte buldukları ile geçiniyorlar.

Okul Harçlıkları Çöpten Çıkıyor

Okunma: 258

11 Ekim 2019 14:02
-A

+A

Şanlıurfa kent merkezinde yaşayan ve düzenli bir gelire sahip olmayan ve aile bireyleri çalışamayacak durumdaki aileler, çareyi çocuklarını çalıştırmakta buluyor. Okul çağındaki çocukların çöp toplaması veya elinde dartı aletiyle sabahtan akşama kadar çalışması, onların okula gitmesine ve derslerine çalışmasına engel olurken, geçimlerini sağlayabilmek için bu işleri yapmaya mecbur olduklarını söyledi.

Kentte her geç gün artan çocuk işçiliğinde yürek burkan görüntüler çıkıyor, çocuklar sabah soğuğuna aldanmadan ekmek mücadelesi vermeye devam ediyorlar. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte evlerinden çıkan çocuklar, akşama kadar topladıkları eşyaları hurdacıya satarak evlerine ekmek götürüyorlar. Kendi yaşlarındaki çocukların hafta sonu tatilinde eğlenirken onlar ise aile bütçesine katkı sunmak için çalışmak zorunda kalıyor.

Halil K. " Evde 10 kardeşiz Babam hasta ben ve iki kardeşim çalışıyoruz hem aileme yardım ediyorum hemde okul masraflarımı çıkarıyorum. Özellikle hafta sonları okul olmadığında Sabah erkenden hurda toplamaya çıkıyorum. Artık topluyorum. Zor bir iş. Topladıklarımı hurdacıya satıyorum. Günlük 10 - 15 bazen 30 TL kazanıyorum" şeklinde konuştu.

12 Yaşındaki Halil K. ise ,"Benimde ailem fakir yazın pamuk tarlasında çalışıyoruz, kışında okul olmadığı zaman amcamoğlu ile birlikte çöplerden topladıklarımızı topladığımızı eşyaları hurdacıya satarak ailem yardım ediyorum"dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku