• Diğer

Viranşehir

ŞANLI-URFALI OLMAK...

Viranşehir gündem gazetesine bundan böyle Araştırmacı yazar Cihan DABAN bizlerle olacak Viranşehir gündem gazetesi ve www.viransehirgundemi.comda köşe yazıları yazacak işte ilk yazısı

 ŞANLI-URFALI OLMAK...

Okunma: 2426

2 Temmuz 2018 11:17
-A

+A

 Şanlıurfalı olmak, kendisine yapılan ve yapılacak olan haksızlıklara karşı her zaman dik durmak demektir. Vatanı ve toprağı için canı pahasına da olsa, gece-gündüz demeden çalışmak demektir.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Urfa toprakları, 30-31 Ekim 1919 tarihinde kirli emellere sahip olan Fransızlar tarafından işgale uğramıştır. Ancak bu işgal Fransızları büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır.

Çünkü bu topraklarda yaşayan her bir insanın Şanlı, Gazi, Kahraman, Yiğit ve Cesur olduklarını gözden kaçırmışlardır. Bu nedenle Urfa’nın işgali ters tepmiş ve Fransızların canlarını kurtarmak için kaçacak delik aramalarına dönüşmüştür. Yani Urfalılar, Fransızları işgal etmiştir. Urfalı olmak, sömürgeci zihniyetlere fırsat vermemektir.

Haksızlıklar nereden gelirse gelsin, nereden olursa olsun, hiçbir zaman boyun eğmemektir. Hele ki Şanlı unvanını da almışsanız, hiçbir söze gerek yok demektir. Çünkü Şanlı demek, ulu, yüce ve büyük bir güç sahibi olmak demektir. Hele ki Şanlıurfa demek, Cesur, Yiğit ve haksızlıkların karşısında Dik Durmak demektir.

Çünkü Şanlıurfa, aşiret demektir. Aşiret demek, birlik-beraberlik ve dirliğin sağlam temellere dayanması demektir. Birden çok aşiretin bir arada olması demektir. Bu durum ise kirli emellere sahip olan Fransız ve onun türevlerini, güzelim Urfa’dan atmak demektir, kovmak demektir. 29 Aralık 1919 tarihinde Urfa’ya atanan Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali SAİP Bey, Urfa’nın kurtuluşunu, aşiretlerin desteğinde, aşiretlerle birlikte hareket etmekle bulmuştur. Urfa’nın dört bir yanından harekete geçen aşiretler, kısa sürede kirli emellere/zihniyetlere sahip Fransızları Urfa’nın topraklarından atmış ve onları kovmuştur. 11 Nisan 1920 tarihinde, kirli emellere sahip iç ve dış zihniyetlerden kurtulan Urfa, bu tarihiyle ülkemizin Şanlı bir diyarı olmuştur. TBMM tarafından 22 Haziran 1984 tarihinde “Şanlı” unvanı verilmiştir. Şanlı unvanı geç verilmiş olsa da, hep onur ve şerefle anılagelmiştir. Yıl 2018, neredeyse 100 yıllık bir süredir Urfa’nın kurtuluşu söz konusudur.

Yani yaklaşık 100 yıldır onurlu, şahsiyetli ve şerefli duruşuyla ön plana çıkmıştır. Biz unvanlara değil, insanlığa ve insanlığı yaratan Yaradan’a tabiyiz. Biz haksızlıklara karşı dik duran ve hep dik duracak bir haysiyete tabiyiz. Şanlıurfalı olmak, cesur olmaktır, mert ve yiğit olmaktır. Kendisine yapılan ve yapılacak olan tüm haksızlıklara karşı her zaman dik durmaktır. Bu haksızlıklar ister vatan içinde bir bireyden gelsin ister vatan dışı bir toplumdan gelsin, fark etmeksizin dik durabilmektir Şanlıurfalı olmak. Şanlıurfalı olmak, birlik ve beraberlik olmaktır. Aşiret olmaktır. Canı pahasına da olsa vatanı ve toprağı için gece-gündüz demeden çalışmaktır. Her şeyden öte, kirli zihniyetlere sahip olanlara karşı hep Dik Durmaktır... Bu zihniyetleri benimseyen yerli ancak gayri milli insanlara karşı da dik durabilmektir ŞANLI-URFALI OLMAK..

Araştırmacı yazar Cihan DABAN 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku