• Diğer

Foto Galeri

Tarihe meydan okuyan koca çınarlar, “Eski bayramları büyük yâd ettiler”

Tarihe meydan okuyan koca çınarlar, “Eski bayramları büyük yâd ettiler”

Okunma: 42612

20 Haziran 2017 13:55
-A

+A


Eski bayramları büyük yâd eden ve tarihe meydan okuyan Viranşehir’in koca çınarları derin duygular arasında , “Bayram deyince hep o eski bayramlar gelir akla, bir ay önce başlayan telaş ve hazırlık. Bugünse bayram denince akla bayramlaşma ve aile büyüklerini ziyaret değil, günü kurtarma derdi aklımıza geliyor” diyerek eski bayramlara olan özlemlerini dile getirdiler.
30 günlük Ramazan coşkusunun ardından vatandaşlarımız şimdi de hasretle beklenen bir başka zaman aralığına yelken açarken tarihe meydan okuyan koca çınarlarımız ise, "Nerede o eski bayramlar..." diyerek bir serzeniş ettiler.

Bayram demek yeni elbise, yeni bir çift ayakkabı demekti

Çocukluğumuzdaki bayramları hatırlar hep iç geçiririz diyen 80 yaşında ki Mehmet Çavuş, “Nerde o eski bayramlar?  Bayram demek yeni elbise, yeni bir çift ayakkabı demekti, çocuklar içinse bayram şekerleri ve harçlıklar. Neşeyle beklenirdi bayram sabahları. Gün doğmadan uyanılır, en yeni bayram elbiseleri giyilir ve büyükler ziyaret edilerek elleri öpülürdü. Bugünse bu heyecan neredeyse yok oldu” şeklinde konuştu.

Şimdiki bayramların hiçbir tadı tuzu kalmadı

Eski bayramların heyecanını, saygısını ve telaşını anlatırken yutkunduğu kelimelerle gözyaşlarına boğulan 90 yaşında ki Hüseyin Ceymak Yarbay, “Gömlek ve şalvarlarımız yamalıydı fakatımız neşemiz yerindeydi. Eki bayramlarda meydanlarda toplanıp kaval çalıyorduk, hep birlikte bayram sevinci yaşayıp halaylar çekiyorduk. Bayrama 3 güne kala annelerimiz külinçe yaparlardı. 4 gün üst üste bayram yemeği verip misafir ağırlıyorduk. Şimdiki bayramların hiçbir tadı tuzu kalmadı. Bu zamanlarda her gün bayramdır cümlemde tarihe not düşsün” diyerek eski bayramlara olan özlemini dile getirdi.

Bana Göre Bayram topladığım şekerlerdi

Çocukluk ve gençlik döneminde ki bayramlarda küçük şeylerle çok mutlu olabildiklerini ifade eden 70 yaşındaki Hacı Gülşen, bayram sabahı babasıyla abdest aldıktan sonra caminin yolunu tuttuğunu bayram namazından hemen sonra ise büyüklerin ellerini sırayla öptüklerini söyledikten sonra eski bayramları anlatmaya şöyle devam etti: "Eski bayramlar çok hoştu, bayram günü amcalarımı ve dedemi ziyaret etmeye giderdim. Önümüze şekerler, tatlılar konulurdu. Tabi o zaman kimseler çocuklara para vermezdi yalnız amcam bana para verirdi. Daha sonra çocuklarla birlikte komşulara oradan da bütün mahalleyi dolaşırdık bütün büyüklerin ellerini teker teker öperdik. Tabi kimse bize para vermezdi ama topladığımız şekerlerle çok mutlu olurduk” dedi.

Bayram sabahı boyunca başucumda o elbiselerle yatmıştım

Şimdilerde hiç kimsenin yapışığındaki komşusunu bile sormadığının altını çizen 52 yaşında ki Sinan Bilgiç, gerçekten o günleri çok özledim dedi ve hatırında kalan diğer bir anıyı ise bizimle şöyle paylaştı: " Eski bayramlar çok güzeldi. İnsanlar arasında hoşgörü ve dayanışma vardı. Şu an ki bayramların bayram olduğu dahi bilinmiyor. Hiç unutmam; köyde yaşıyorduk babam bana ve kardeşlerime bayram elbisesi almak için şehre gitmişti. Tüm gün boyunca babam taki eve gelene kadar kardeşlerimle hep yolunu onun gözledik ve bayram sabahı boyunca başucumda o elbiselerle yatmıştım. Hey gidi günler, hey!” diyerek boğazına düğümlenen kelimelerle gözyaşlarını silmeye çalıştı.
Derin bir soluklamadan sonra konuşmalarına devam eden Bilgiç, son olarak, gençlik döneminde çevre köylere de ziyaretlere gittikten ve ikram edilen yemekten sonra yaşlıların ellerini öpüp gönüllerini ve dualarını aldıktan hemen sonra hayvanları otlatmaya götürüyorduk diyerek, keşke o eski bayramlar geri gelseydi de, bu üzerimde ki elbiselerim olmasaydı dediği anılarına son verdi.

Keşke o eski bayramlar gelseydi de Antep şekerli olsaydı

Bayramların, beraberinde bir vicdan muhasebesini de beraberinde getirmelidir diyen 80 yaşında ki Abdulkadir Burun şimdiye kadar ne yaptık diye sorarak, gülerek anlattığı bir anısını ise şöyle anlattı : " Biz çocuk olduğumuz için en fazla yemeği bizim yememiz gerekirken yaşlılar hep fazla yerlerdi ondan sonra eve gittiklerinde ise ah vah diyerek rahatsızlıktan dolayı inliyorlardı."

Abdulkadir amca bayramlarda ancak zengin ve varlıklı olan kişilerin çocuklarına elbise aldığını söyleyerek bayramlık hediye olarak kendilerine verilen şekerinde delikli Antep şekeri olduğunu söyledi. Antep şekerinin tadı bile şimdiki her şeyden tatlı olduğunu keşke o eski bayramlar gelseydi de Antep şekerli olsaydı diyerek bir ah içten geçirdi.

Kaynak : HABER FOTO TUBA GÖK

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku