• Diğer

Şanlıurfa

Ters Laleler Şanlıurfa’da açıyor

Tarımsal Araştırmalar konusunda başarılı bir çok çalışmaya imza atan GAPTAEM “Ağlayan Gelin” olarak bilinen Ters Lale ve Adıyaman Lalesini ıslah ve çoğaltmasını gerçekleştiriyor.

Ters Laleler Şanlıurfa’da açıyor

Okunma: 497

9 Mart 2018 09:04
-A

+A

Tarımsal Araştırmalar konusunda başarılı bir çok çalışmaya imza atan GAPTAEM “Ağlayan Gelin” olarak bilinen Ters Lale ve Adıyaman Lalesini ıslah ve çoğaltmasını gerçekleştiriyor.

Kurulduğu günden bu tarafa tohumculuk, bitkisel üretim, meyvecilik, hayvancılık ve güneş enerjisi gibi bir çok alanda başarılı çalışmalara imza atan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü 2016yılından bu tarafa yürüttüğü proje ile özellikle Güneydoğu Anadolu’da nadir bulunan ve halk arasında “ Ağlayan Gelin” olarak bilinen  “Ters Lale” ve Adıyaman bölgesinde ve Siverek İlçesinde de yetişen “ Adıyaman Lalesi”ni Koruklu Deneme ve Araştırma İstasyonunda ıslah ederek çoğaltımını gerçekleştiriyor.
 

Halk arasında evden çıkan gelini temsil ettiği için “ Ağlayan Gelin” diye nitelendirilen ve Dünya çapında iklimsel özelliklerden dolayı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde doğal olarak yetişen “ Ters Lale” ve “ Adıyaman Lalesi”ni korumak ve çoğaltmak için “ Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında 2016 yılında çalışma başlatan GAPTAEM doğal ortamlarından alınan tohumlar ile bu çeşitlerin hem ıslahını gerçekleştiriyor hem de çoğaltarak koruma altına alıyor.

Koruklu Deneme ve Araştırma İstasyonunda deneme alanını gezdirerek gazetemize açıklamada bulunan GAPTAEM adına projeyi yürüten Ziraat Mühendisi Ufuk Rastgeldi, Türkiye’nin zengin bir bitki varlığına ev sahipliği yaptığını belirterek; Küresel iklim değişikliği, artan zira ilaç kullanımı gibi etkenlerden dolayı doğal florada azalmalar meydana geliyor. Bizde bölgemizin endemik türlerinden olan “ Ters Lale” ve “ Adıyaman Lalesi” ni korumak, çoğaltmak amacı ile Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün desteklemiş olduğu “ Doğal Soğanlı Bitkileri Koruma Projesi” ni 2016 yılından bu tarafa hayata geçirmiş bulunmaktayız. Projeden amacımız bu türleri hem korumak hem de çoğaltarak üreticilerimize alternatif ürün sunmak. Süs bitkisi ve ilaç sanayiinde kullanılan bu bitkilerimizin ticari olarak yaygınlaşmasını arzu ediyoruz” dedi.

Ziraat mühendisi Ufuk Rastgeldi iki türün yanı sıra başka türlerde de araştırma ve ıslah çalışmalarını devam ettiğini belirterek çiftçi ve köylü vatandaşların doğal çiçeklerin korunması konusunda duyarlı olmalarını ve ilgili kurumlar ile temas kurmalarını istedi.

HABER FOTO İSHAK POLAT

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku