• Diğer

Şanlıurfa

Urfa Barosu'ndan Saidi Kurdi’nin naaşı için yeni girişim

Şanlıurfa Barosu, Genelkurmay Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kayıtlarında Said-i Kurdi ile ilgili bilgi ve belgelerin taraflarına verilmesi için Urfa Valiliği aracılığıyla başvuru yaptı.

Urfa Barosu'ndan Saidi Kurdi’nin naaşı için yeni girişim

Okunma: 269

10 Nisan 2019 11:14
-A

+A

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) geçen Aralık ayında Saidi Kurdi’ye ilişkin başvurusunu esasa girmeden reddetmesinin ardından Urfa Barosu bu kez Urfa Valiliği aracılığıyla Genelkurmay ve MİT kayıtlarındaki bilgi ve belgelerin taraflarına verilmesi için başvuruda bulundu.
Rûdaw’a konuşan Urfa Barosu avukatlarından Nurullah Küçükoğlu, Genelkurmay ve MİT kayıtlarındaki belgelerin Baroya verilmesi için Urfa Valiliği’ne başvurduklarını ifade etti.
Urfa Barosu’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:
“Bilindiği üzere Urfa Barosu olarak Merhum Said-i NURSÎ’nin Dergah Camisinin avlusunda bulunan mezarının parçalanarak naaşının kaçırılmasının 57. Yıldönümü olan 12 Temmuz 2017 tarihinde, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun Baroların Kuruluş ve Görevlerini düzenleyen 76/1 ve Baro Yönetim Kurullarının Görevlerini düzenleyen 95/21 fıkraları gereği Hukukun Üstünlüğünü, İnsan Haklarını Savunmak ve Korumak görevine istinaden olayın büyük bir insanlık suçu olduğu ve İlimizde gerçekleştiği  hususu da nazara alınarak Yönetim Kurulumuzun oybirliği ile aldığı karara istinaden, olayla ilgili adli ve idari yönden gerekli başvuruları yapacağımızı daha önce Kamuoyuna deklare etmiştik.
Adli yönden yaptığımız başvuruda Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı ilk önce olayın esasına girdiği halde maalesef daha sonra Savcılıkça takipsizlik kararı verilmesinin ardından iç hukuk yollarının tüketilmesi üzerine İnsan Hakları Avrupa Mahkemesine yapmış olduğumuz başvuru, anılan Mahkeme, son birkaç yıldır verdiği siyasi ve konjonktürel kararlarına bir yenisini  daha eklemiş ve Mahkemece başvurumuz skandal bir şekilde olayın esasına girmemek için bahaneyle usulden reddedilmişti.
Bunun üzerine Kamuoyuna duyurduğumuz üzere bu kere bahsi geçen olayla ilgili 09/04/2019 tarihinde  idari yönden Şanlıurfa Valiliğinden kayıp naaş ile ilgili Valilik arşiv kayıtlarının tetkik edilerek bilgi ve belgelerin bulunması halinde tarafımıza verilmesi, Valilik Kayıtlarında olayla ilgili bilgi ve belge bulunmaması halinde; Valilikten Genelkurmay Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığına ve Milli İstihbarat Teşkilatı kayıtlarında Merhum Said-i NURSÎ’nin kayıp naaşı ile ilgili bilgi ve belge bulunmamasının  mümkün olmadığı hususu açık olduğundan ve böyle emsalsiz bir insanlık suçunun sır olamayacağından da  bahisle, bahsi geçen Kurumlara müzekkere yazılarak kayıp naaş ile ilgili bilgi ve belgelerin  tarafımıza verilmek üzere istenilmesi talep edilmiştir. Urfa Barosu olarak anılan olayla ilgili kararlılıkla bu işin takipçisi olacağımızı Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
Urfa Barosu Temmuz 2017’de de Bediüzzaman Said-i Kurdi’nin naşının yerinin bulunması ve faillerinin ortaya çıkarılması için Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak Urfa Barosu’nun başvurusu Aralık 2017’de “Suçun zaman aşımına uğradığı” gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlanmıştı.
27 Mayıs 1960 darbesini gerçekleştiren dönemin askeri yönetimi, MHP’nin vefat eden Genel Başkanı Alpaslan Türkeş’in liderliğinde 12 Temmuz 1960’ta Said-i Kurdi’nin Urfa’daki mezarını açarak naaşını bilinmeyen bir yere götürmüştü.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku