• Diğer

Viranşehir

Urfa Ovası Değil, Viranşehir Tarım Lisesi

Yaptığı örnek çalışmalarla adından söz ettiren Viranşehir Tarım Lisesi, Büyük tarım ovalarında yapılmayanı yaparak, Türkiye’de örnek okul olmayı hedefliyor. Tarım Lisesi Müdürü Nedim Özkan, amaçlarının sadece ülkede değil, dünya çapında bir okul olmak olduğunu söyledi.

Urfa Ovası Değil, Viranşehir Tarım Lisesi

Okunma: 1275

5 Mart 2021 12:39
-A

+A

 Viranşehir Tarım Lisesi, çok fonksiyonlu projeleri ve yaptığı çalışmalarla adeta bir tarım ovasını andırıyor. Viranşehir Tarım Lisesi, 165 dönüm arazi üzerine kurulu, okulda hayvancılık, tarım, sera, mantarcılık, bahçe işleri,peyzaj işleri, yiyecek ve içecek faaliyetlerinin yanın sıra sportif faaliyetler de yapılıyor. Okul müdürü Nedim Özkan yapılan çalışmalara değinerek, okullarında, Viranşehir  Kaymakamlığı ve Viranşehir  Ziraat Odası Başkanlığı ortaklığında kültür mantarı ve istiridye mantarı yetiştiriciliği için modern ve gelişmiş atölyeler oluşturulduğunu ve üretim faaliyetlerine başlandığını söyledi.
 

 
Yapılan bir diğer çalışmanın tavukçuluk, okulda kurulan modern tesis ile Besin ve ekonomik değeri yüksek organik yumurta üretimi ve tavukçuluk yapılmaktadır. Hayvancılığa da önem veren Okul Müdürü Özkan, Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı bölümümüzde modern ve teknolojik gelişmelere adapte olmuş bu tekniklerle yüksek ve kaliteli verim elde etme bilinci ile öğrencilerin yetişmesi ve hayata atılması için  gerekli teorik ve uygulamalı eğitimlerin yapıldığını söyledi. 
 
Tarla ve bahçe işlerinde de çalışmalar yapıldığını belirten Özkan : “Okulumuza ait uygulama alanlarında günümüz şartlarına uygun tarım uygulamaları ve üretim teknikleri ile uygulamalı eğitimler yapılıp üretim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.Bölge şartlarına uygun tarımsal ürünlerin yetişrtirilmesi ve üretiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Okul uygulama bahçesinde bölge iklimine uygun  tarımsal ürünler yetiştirilip okul pansiyonumuzda değerlendirilmektedir.Tıbbı ve aromatik bitki yetiştiriciliği kapsamında lavanta üretimine başlanmış, yerli biber,turşuluk salatalık ve süs biberi yetiştiriciliği devam etmektedir.” Dedi. Özkan, okulda modern peyzaj çalışması yapıldığını bunu teorik olarak kendi kafeterya ve okullarında uyguladıklarının altını çizdi.Okulda İlçe Kaymakamlığı tarafından yaptırılıp okulumuzun kullanımına sunulan modern ve teknolojik seralarda üretim faaliyetleri başlandığı belirten Özkan, “Yiyecek içecek hizmetleri bölümünde okuyan öğrencilerimizin  mesleki gelişimlerini yaparak yaşayarak geliştirmeleri ve kaliteli hizmet anlayışı ile yetişmelerini sağlamak amacı ile okulumuz bahçesinde uygulama kafeteryası açılmış bulunmaktadır.


Bu kafeterya ilçemizde bulunan tüm vatandaşlarımıza hizmet verecektir.Aynı zamanda taşımalı eğitim ile okulumuza gelen öğrencilerin,temiz, sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yemek yemelerini sağlayacak yüksek kapasiteli yemekhanemizde yiyecek içecek hizmetlerinde okuyan öğrencilerin modern servis hizmetlerini uygulamalı olarak öğrenmektedir.” Dedi. Okulda, okula ait halı saha,basketbol ve voleybol sahalarında sportif faaliyetler yapılmakta olup,aynı zamanda bocce, badminton,dart vb modern sporlar da yapılmaktadır.Ayrıca İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışmalar ile okulumuza profesyonel boks ringi,atletizm ve  jimnastik salonunun çalışmaları işle okçuluk çalışma alanı çalışmaları devam etmektedir.   Özkan okulun pansiyonunun da bulunduğunu, belirterek : “Pansiyon: 200 öğrenci kapasiteli okulumuz pansiyonunda köylerden ve şehir dışından gelen erkek öğrencilerimiz pandemi koşullarına uygun dizayn edilmiş temizi,hijyenik ve modern koşullarda barınmaktadır.” Dedi. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku