• Diğer

Türkiye

Uzun tutukluluğa son veriliyor

TBMM'ye sunulmak üzere AK Parti milletvekilleri tarafından imzalanan yeni yargı paketiyle tutuklulukta yeni dönem başlıyor.

Uzun tutukluluğa son veriliyor

Okunma: 819

5 Temmuz 2019 11:47
-A

+A

Teklifte yer alan düzenlemeye göre savcılık sürecini içeren soruşturma aşamasında tutukluluğa sınırlama getirilirken, bu uygulama süreleri yarı yarıya azaltacak. Buna göre asliye cezalarda tutukluluk en fazla 6 ay, ağır cezalarda ise bir yıl olacak. Terör suçlarında ise bir buçuk yıl olarak belirlenen tutukluluk süresi, terör suçluları için 6 ay daha uzatılabilecek. Böylelikle terör suçlarında da en fazla 2 yıl tutuklu kalınacak.

SAVCIYA UZLAŞMA YETKİSİ

Uzlaşma, mağdur hakları, istinafta temyiz, ifade özgürlüğünde genişleme gibi önemli konuları içeren yaklaşık 60 maddelik yargı paketiyle getirilen düzenlemelerden bazıları şöyle: Uzlaştırmanın sınırı genişletilerek, Cumhuriyet savcılarına 'uzlaştırma' yetkisi verilecek. Cumhuriyet savcıları, üst sınırı 2 yıl olan cezalarda soruşturmayı erteleyecek. 5 yılda suç işlemezse dosya otomatik olarak kalkacak. Böylece basit suçlarda hiç dava açılmadan dosya kapanmış olacak. 3 yıldan az cezalarda 'basit yargılama' getirilecek. İnternet suçlarında bugüne kadar, suç içeriği bulunması nedeniyle tüm siteye gerişim engellenirken, getirilen düzenlemeyle, sadece suç içeriği bulunan sayfa kapatılacak.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Binlerce muhtarın seçimi iptal

Binlerce muhtarın seçimi iptal

12:02 - 23 Ağustos 2019

Babacan çalışmaları başlattı

Babacan çalışmaları başlattı

12:52 - 8 Ağustos 2019

Okullar ne zaman açılacak

Okullar ne zaman açılacak

10:27 - 5 Ağustos 2019

LGS sonuçları açıklandı

LGS sonuçları açıklandı

10:10 - 22 Temmuz 2019

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku