• Diğer

Viranşehir

Viranşehir’de Kenger Pazara İndi

Baharın müjdeleyicisi kenger tezgahlardaki yerini aldı. Güneydoğu bölgesinde doğal olarak yetişen kenger özellikle Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde tüketilmektedir.

Viranşehir’de Kenger Pazara İndi

Okunma: 760

14 Şubat 2019 11:24
-A

+A


Viranşehir'de Ürünün artması ile birlikte diğer illere ihraç edilen kenger pazardaki yerini aldı. İlk ürün yaklaşık bir haftadır satışa sunuldu. 
 
Tamamen doğal olan kengerin satış fiyatı ise şuan 6 TL fakat ileriki günlerde ürünün artması ile birlikte fiyatların düşeceği belirtildi.
 
Özellikle Viranşehir’in Karacadağ bölgesinde yetişen kenger bölge halkı tarafından baharın müjdeleyicisi olarak biliniyor.
 
Doğal ve masrafsız yetişen kenger yaklaşık üç ay boyunca bölge halkının hem en güzel yiyeceği hem de geçim kaynağı haline geliyor.
 
Köylülerin kengeri topladığını manav esnafı olarak köylülerden ürünü satın alıp tüketiciye sunan Hikmet Çağrı , “kenger Viranşehir’in doğal bitkisidir. Lezzetli doğal ve sağlıklıdır. İnsanlarımız yoğun ilgi gösteriyor. Şuan fiyatlar 6 TL fakat ürün artınca fiyatlar düşer” ifadelerini kullandı.
Kenger, Güneydoğu Bölgesinde yemek yapımında kullanılır. Turşusu kurularak da tüketilen kengerin kavrularak ise yemeği yapılıyor. Ayrıca yumurtalı ve yoğurtlu hafif yemek yapımlarında da kullanılan kenger otunun kökünden ise sakız üretiliyor.

Haber; Fatih GÜLTEKİN
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku