• Diğer

Viranşehir

Viranşehir’de Sahibinden Satılık Cami

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde bir vatandaşın kendi imkanları ile Hürriyet Mahallesinde yaptırdığı Demo Camii sahibi tarafından satışa çıkarıldı. Duruma tepki gösteren vatandaşlar hayırseverlerin devreye girip caminin satışına engel olmasını istedi.

Viranşehir’de Sahibinden Satılık Cami

Okunma: 1695

21 Nisan 2019 15:04
-A

+A

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi Hürriyet Mahallesinde Haci Ali Başkan adında bir vatandaş kendi arsası üzerinde bir camii yaptırdı. 2010 yılında yapılan camii yıllarca mahalle halkının ibadetinde kullanıldı. Söz konusu Demo Camiinin sahibi tarafından yaklaşık bir yıldır satışa çıkarıldığı öğrenildi. 3 bin 500 metre kare alan üzerinde kurulu olan camii’nin abdest yerleri ve lavaboları kullanıma kapalı olduğu için tahrip edilmiş durumda. Konu ile ilgili telefonla ulaştığımız Hacı Ali Başkan, caminin kendisi tarafından yapıldığı, mahalleli ve diyanetten destek almadığı için camiyi satışa çıkardığını söyledi. 

Mahalle sakinlerinden Sinan Gündüz, mahalle halkı olarak camide ibadetlerini yaptıklarını ifade ederek, caminin satılmasını istemediklerini söyledi. Yine Mahalle sakinlerinden Mustafa Kılıç ve Salih Özsağır, mahallede kendilerine en yakın caminin satılmasına karşı olduklarını ifade ederek :”Hayırseverlere sesleniyoruz. Bu caminin satılmasını istemiyoruz. Çocuklarımız burada öğrenim görüyordu. Bizlerde ibadetimizi yapıyorduk.” Dediler. Yine Refik Demirboğa ise “Bizler burada ibadet yapıyorduk. Sahibi burayı müftülüğü devretmediği için müftülük buranın masraflarını karşılayamıyordu. Buraya gelen imamlar imkanlar nedeni ile ayrılmak zorunda kalıyordu. Bizler mahalleli olarak buranın satışına karşıyız.” Dedi. 

Konu ile ilgili bilgi veren Viranşehir Müftüsü Kamil Oktay, caminin bir vatandaş tarafından yapıldığını ifade ederek : “Biz caminin müftülüğe devri için girişimlerde bulunduk. Fakat sahibi buna razı olmadı. Buna rağmen birkaç defa imam görevlendirdik. Fakat sahibi buna da engel oldu. Bu nedenle biz bu camide herhangi bir girişimde bulunamıyoruz. Bu durumu diyanet başkanlığına da bildirdik. Şuan orası bir cami olarak değil de bir vatandaşın kendi yaptırdığı ibadethane olarak görüyoruz. İnşallah kısa süre içinde sahibi bir an önce razı olur ve bize devrini sağlar. Bizler de oraya gerekli çalışmaları yaparak vatandaşlarımız için ibadethaneye açarız ve Ramazan ayında vatandaşlarımız ibadetlerini orada gerçekleştirir.” Diye konuştu. 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku