• Diğer

Viranşehir

Viranşehir İlçe Tarımdan kuş gribi açıklaması

Viranşehir ilçe tarım Müdürü cumartesi günü demirci köyündeki tavuk çiftliğindeki kuş gribi şüphesine ilişkin açıklama yaptı. İşletme ve köyün 21 gün süreyle karantinaya alındığı belirten ilçe tarım müdürü Doktor Sıraç Yolcu gazetemize açıklamalarda bulundu.

Viranşehir İlçe Tarımdan kuş gribi açıklaması

Okunma: 930

19 Aralık 2018 15:21
-A

+A

Tavuk işletmesi ve köydeki diğer tavuk, hindi, kaz ve ördek olarak toplam 219 kanatlı hayvan itlaf edilmişti.
Gerekli tedbir ve önlemlerin alındığı,  kimsenin panik olmaması gerektiğini aktaran Müdür Yolcu, “ köydeki tavuk işletmesindeki hayvanlar Diyarbakır’dan getirilmiş olup, bazı tavukların ölümü ile beraber, bizlere gelen şikâyetler sonucu işletmeye giderek, gerekli işlemleri gerçekleştirdik. 219 kanatlı hayvanı itlaf ettik, kireçleyerek toprağa gömdük.  İşletme dışında da köyün genelinde önlemler aldık.  Panik olacak korkulacak bir durum yok ” ifadelerini kullandı.
“kuş gribi şüphesi ama kesin değil”
Adana ve İzmir’e kesin sonuç için örnek gönderdiklerini şuan için kesinleşmemekle beraber bir kuş gribi şüphesi olduğunu söyleyen Dr. Yolcu,”  gözlemlerimiz kuş gribi şüphesini ortaya koydu. Ama sonuçları bekliyoruz bizde. Gerekli önlemler alındı. Takibimiz devam edecektir. 21 gün boyunca köyü karantinaya aldık. 21 günde sorun olmazsa karantinayı kaldıracağız. Böyle durumlarda halkımız şikâyetlerini bizlere bildirsinler. Yakın zamanda Diyarbakır ve bazı illerde kuş gribi saptanmıştır. İnsanlar her ihtimale karşı bu süreçte etleri ve yumurtayı iyice pişirmelidir” sözlerini kullandı.
Müdür yolcu, “Demirci köyündeki tavuk işletmesi ve köylülerin 219 kanatlı hayvanını itlaf etmek zorunda kaldık. Mağdur olan köylüler için bu zararın giderilmesi için  Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçtik. Umarım köylülerimiz için bir destek alırız” dedi.  HABER FOTO FATİH GÜLTEKİN


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

adaylık

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku